A Walesi bárdok

Világpremier, egyben hazai ősbemutató június 21-én Budapesten a Nemzeti Hangversenyteremben:

Karl Jenkins - Arany János:
The Bards of Wales - A walesi bárdok - Beirdd Cymru című kantátája

A budapesti székhelyű Concert Masters International (www.cmi.hu) 1994 októberében, azaz közel 17 évvel ezelőtt azt a meglehetősen ködös célt tűzte ki maga elé, hogy majd egyszer, ha a csillagok szerencsés együttállása is lehetővé teszi, akkor egy világhírű kortárs zeneszerzőt nagyszabású új mű megalkotására kérjen fel Arany János: A walesi bárdok című balladájának témájára. Egy (majdnem) véletlen folytán 2008-ban egyszercsak váratlan és ritka alkalom kinálkozott minderre, és ma örömmel tudatjuk mindenkivel: a mű hároméves vajúdás után mostanra megszületett. Világpremierjére, egyben hazai ősbemutatójára idén június 21-én kerül sor Budapesten a Nemzeti Hangversenyteremben.
E világszerte minden magyar által ismert ballada üzenete egyetemes és örök érvényű: a történelem során mindig voltak és lesznek olyanok, akik akár életük kockáztatása árán is szót mernek emelni a szabadságért. Az új kantáta olyan szimfonikus költeménynek íródott, mely a magyar és velszi történelem ismert, illetve névtelen hősei előtti főhajtás kíván lenni, és amely a zsarnoksággal és a bármilyen elnyomással mindenkor szembeszegülni kész bátor emberi kiállás dicsérete is egyben. A mű beszédes alcíme: A civil kurázsi dicsérete - In Memoriam Arany János. A kantáta megírásához sikerült megnyernünk a ma élő egyik legnevesebb, világszerte ünnepelt brit komponistát, Karl Jenkinst, aki évek óta vezeti a komolyzenei sikerlistákat. Műveit mindenhol nagy sikerrel játsszák az Egyesült Királyságtól Európán, Ázsián, Ausztrálián, Kanadán és az USA-n át egészen Dél-Amerikáig (
www.karljenkins.com). Amolyan élő klasszikus ő, aki történetesen velszi származású, és ma is szülőföldjén él Cardiff közelében. A hatvanas-hetvenes évek Montreaux-i Jazzfesztiváljának egykori üstökösét olyannyira meglepte és megérintette Arany allegorikus balladája, hogy elsőre elfogadta felkérésünket. A libretto háromnyelvű lesz, egyidejűleg magyar, angol és velszi szöveggel kerül kiadásra.
A mű kiváló angol fordítását Peter Zollman készítette, a velszi szöveg Twm Morys munkája.
Jenkins széleskörű nemzetközi ismertsége annak ígéretét és lehetőségét hordozza magában, hogy az új alkotás idővel szó szerint világszerte ismertté és közkedveltté válik - a szerző eleddig megjelent összes művéhez hasonlóan (Adiemus, Requiem, Stabat Mater, The Armed Man, Stella Natalis, Gloria, Kiri Te Kanawa sings Karl, This Land of Ours, stb). A halkszavú velszi óriás már életében kultikus legendának számít, ő ma a toronymagasan legtöbbet játszott kortárs komponista, zeneműkiadója az ebben a műfajban legpatinásabbnak számító Boosey & Hawkes, CD-it az EMI jelenteti meg (
www.last.fm/music/Karl+Jenkins). Honlapját, valamint különböző szerzeményeinek világhálón fellelhető számtalan stílusú feldolgozását többmillióan látogatják, ehhez hasonló példányszámban fogynak eddig megjelent CD lemezei is világszerte - albumonként. Bízunk benne, hogy a közönség hasonló érdeklődéssel és szeretettel fogadja majd Jenkins: The Bards of Wales - A walesi bárdok - Beirdd Cymru című háromnyelvű új opuszát is.
Arany mindezidáig csak a magyarajkúak számára becses alkotása - Karl Jenkins nagyteljesítményű zenei hordozórakétájának segítségével- ilyen módon végre elegánsan átlépheti az anyanyelvünk elszigeteltségéből fakadó korlátokat. Koszorús költőnk alkotása ennek az új dimenzióban való újjászületésnek a révén idővel elfoglalhatja majd az őt régóta joggal megillető helyet az európai költészet legismertebb gyöngyszemei között, Shakespeare, Goethe, Dante és Puskin lírájának egyenrangú magyar partnereként.
A Walesi Bárdok Projekt ezt az utólagos elégtételt szeretné megadni Aranynak, aki a távolból azt üzeni az utókornak Széchenyi emlékezete című versében: „Nem hal meg az, ki milliókra költi dús élte kincsét”.
Tiszteletbeli védnökünk Prof. Pálinkás József úr, az MTA Elnöke, valamint Nagyszalonta és Montgomery polgármesterei.
A walesi bárdok projekt Fővédnöke: Károly Wales Hercege.
Fontosabb adatok:
• a mű hossza 47 perc, és 9 tételből áll
• előadói apparátus: szimfonikus zenekar, vegyeskar, tenor, szoprán, valamint 3 bariton szólista
• műfaj: kantáta, szimfonikus ballada
• a világpremier, egyben magyarországi ősbemutató időpontja: 2011. június 21, kedd, 19.30
• helyszín: Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem (Budapest, MÜPA).
• közreműködnek: a Debreceni Kodály Kórus, a Nyíregyházi Cantemus Vegyeskar, a Cardiff-i Vegyeskar és az English Concert Singers tagjaiból erre az alkalomra alakult 150-160 fős magyar-velszi-angol énekkar, valamint a MÁV Szimfonikus Zenekar
• a budapesti ősbemutatót maga a szerző, Karl Jenkins vezényli
• a hangversenyen Kodály: Psalmus Hungaricus-a is elhangzik Takács-Nagy Gábor vezényletével



Az oldalon szereplő információk, képek és publikációk szerzői jogvédelem alatt állnak.
Minimum felbontás: 1024 x 768 | Grafika és kivitelezés: Civertan Bt.